jak uporządkować szafę

Jak uporządkować swoją szafę na wiosnę 2020?

Justyna M.
|
02 kwietnia 2020
|
Przeczytasz w 4 min
Przeczytasz w 4 min
Przeczytasz w 4 min

Wiosna to dobra okazja do porządków, także w Twojej szafie. Wykorzystaj czas spędzony w domu i raz na zawsze pozbądź się niepotrzebnych ubrań oraz zrób miejsce na nowe. Sprawdź, jak zabrać się do przeglądu garderoby!

Krok pierwszy: wyrzuć wszystkie rzeczy z szafy

Na początek musi być bardzo drastycznie, choć nie mamy tutaj na myśli dosłownego „wyrzucania”. Otwórz szafę, opróżnij półki, szuflady i wieszaki. Cała zawartość powinna trafić na podłogę, łóżko lub na inne spore miejsce. Chodzi o to, abyś mogła zorientować się, jakie ubrania i w jakich ilościach posiadasz. Kawałek podłogi pozwoli Ci na sprawne przeglądanie stosów elementów i łatwe ich segregowanie.

jak uporządkować szafę

Krok drugi: dokonaj segregacji ubrań

A skoro o segregacji mowa… Przed Tobą najważniejszy krok w porządkowaniu swojej szafy. Podczas segregowania ubrań i dodatków musisz być bezlitosna i bezwzględna – tylko w ten sposób porządki będą naprawdę skuteczne. Przeglądając każde kolejne ubranie, sprawdź, w jakim jest stanie, czy często je nosisz, czy na Ciebie pasuje. Następnie przyporządkuj je do którejś z poniższych kategorii:

Niezniszczone ubrania, które noszę – tutaj wszystko jest jasne. Jeśli lubisz i często nosisz ubraniu, a w dodatku nie dopatrzyłaś się żadnej dziurki, wyblakniętych kolorów itp., możesz je spokojnei odłożyć do szafy

Zniszczone ubrania, które noszę – zastanów się, czy jesteś w stanie naprawić daną rzecz, np. załatać dziurkę, doszyć oderwany guzik, zafarbować wyblakły T-shirt. Jeśli takie działania są możliwe, ubrania trafiają do szafy. W przeciwnym razie musisz je przyporządkować do czwartej kategorii.

Ubrania, których nie noszę – cóż, jeśli coś przeleżało w szafie już wystarczająco długo, a Ty nadal tego nie założyłaś, nie możesz się łudzić, że kiedyś nastąpi ta wielkopomna chwila. Oczywiście, powody są różne: zmiana wymiarów sylwetki, niemodny lub niepasujący Ci fason, przykre skojarzenia. Na takie rzecy nie ma miejsca w Twojej szafie, a im szybciej sobie to uświadomisz, tym lepiej.

Ubrania zniszczone – tutaj trafiają wszystkie rzeczy, których nie da się już naprawić, zarówno te noszone, jak i już dawno porzucone.

Co zrobić z ubraniami, które nie trafią do szafy?

Możliwości masz kilka. Przede wszystkim, zniszczone ubrania powinnaś zanieść do kontenera z używaną odzieżą. Co do ubrań w dobrym stanie, możesz je sprzedać, przekazać znajomym lub osobom potrzebującym, które będą je nosić lub wykorzystają  w inny kreatywny sposób.

porządki w szafie

Krok trzeci: zaplanuj przestrzeń w szafie dla ubrań i akcesoriów

Kiedy dokonałaś już selekcji swoich ubrań, pora je odpowiednio ułożyć, tak, abyś o każdej porze mogła z łatwością wybrać to, czego potrzebujesz. Porządki w szafie należy robić co pół roku, dlatego teraz przygotuj swoją garderobę na wiosenne dni. Zimowe kurtki, swetry i płaszcze niech na razie powędrują na najwyższe półki – sięgniesz po nie dopiero za kilka miesięcy. Pozostałe ubrania i akcesoria podziel ze względu na ich typ: osobno sukienki, koszule, spodnie czy okrycia wierzchnie. Niech znajdują się na dedykowanych im półkach lub wiszą w swoich grupach. Odzież danego typu dobrze wieszać czy układać wedle kolorów lub rodzaju tkanin. Nie zapominaj o akcesoriach: apaszki i paski najlepiej powiesić na specjalnych wieszakach lub umieścić w przegródkach w szufladzie. Organizatory, pudełka i przegródki pomogą Ci sprawniej zarządzać swoja kolekcją i zapanować nad rozgardiaszem. A po skończonych porządkach patrzenie na Twoją szafę będzie już tylko czystą przyjemnością.

Krok czwarty: zaplanuj kolejne zakupy

Po przeglądzie szafy już wiesz, że nie masz żadnej dobrej jakościowo białej koszuli, a Twoje wiosenne koszulki jednak spłowiały? W takim razie pora na zakupy! Po uporządkowaniu garderoby masz świadomość , czego może Ci brakować. Wystarczy tylko, że skompletujesz listę potrzebnych ubrań i akcesoriów, a potem zaczniesz poszukiwać okazji. Prawda, że to proste i satysfakcjonujace?

Answear / Levi’s / Vila / Tommy Hilfiger

Sukienki na wiosnę 2020, które będziesz chciała mieć już dziś! >>>

Wygodne i piękne ubrania idealne do spędzenia czasu w domu >>>

Powitaj wiosnę z marką New Balance >>>

Nie znalazłaś tego, czego szukałaś? Napisz do nas na doradca@answear.com i skorzystaj z darmowych porad stylisty, który pomoże Ci w doborze produktów.