jak dbać o ubrania

Jak dbać o ubrania, by służyły Ci jak najdłużej?

Justyna M.
|
22 listopada 2021
|
Przeczytasz w 5 min
Przeczytasz w 5 min
Przeczytasz w 5 min

Chyba żadna z nas nie lubi rozstawać się ze swoimi najlepszymi ubraniami i wyrzucać ich z powodu zniszczenia. Na szczęście możesz temu zapobiec i dłużej cieszyć się ulubioną koszulką czy sweterkiem. Sprawdź, jak dbać o ubrania, by służyły Ci jak najdłużej!

Wiele z nas traktuje odzież, jak inwestycję na lata. Przy odpowiedniej pielęgnacji i przechowywaniu zawartość szafy posłuży nam przez długi czas. Wszystkie tkaniny zasługują na szczególną uwagę oraz troskę. Do poszczególnych elementów garderoby podchodzimy indywidualnie. Jak dbać o ubrania? Koniecznie sprawdź nasze triki! Czyszczenie ubrań to dopiero początek, potem jest czas na prasowanie i suszenie.

Jak należy dbać o ubrania?

Do pielęgnacji ubrań dobrze się przygotowujemy. Czasami pośpiech albo ogrom codziennych obowiązków sprawia, że zapominamy o tym, że każdy typ potrzebuje zupełnie innego prasowania, czy prania. Na szczęście nowoczesne pralki zdecydowanie ułatwiają życie. Delikatne materiały niebywale łatwo uszkodzić, dlatego najlepiej ręcznie prać. Zawsze sugeruj się informacjami zawartymi na metkach ubrań! Poświęć chwilę na analizę tych danych, a z pewnością Twoje ulubione ubrania pozostaną w Twojej garderobie na dłużej. Rodzaj tkanin to najważniejsza wskazówka.

Symbole na metce – jak je rozszyfrować?

Długa metka w środku ubrania może przeszkadzać, dlatego też po odcięciu przechowuj ją w pudełeczku koniecznie podpisaną, aby łatwo dopasować do konkretnego modelu. To zdecydowanie ułatwi cały proces pielęgnacji, a także zapobiegnie zniszczeniu, na przykład w wysokiej temperaturze, czy bez przewrócenia na lewą stronę. Na tym kawałku tkaniny znajdziemy przede wszystkim oznaczenie prania, na przykład dopuszczalne jest ręczne bądź w pralce, ponadto mamy stopnie, które należy ustawić. Nie brakuje tam też danych o suszeniu. Nie każdy materiał można umieścić w suszarce, tudzież pozostawić w pełnym słońcu. Kolejną informacją jest to, czy dana rzecz może być zaniesiona do profesjonalnego czyszczenia. W przypadku prania jest inaczej, gdy chodzi o swetry, koszule, jeansy oraz płaszcze. Do wielu części odzieży musimy zastosować pranie chemiczne, głównie chodzi o okrycia wierzchnie. Czas czytania metki zajmuje chwilkę, a potrafi usprawnić cały przebieg. Do zaleceń producenta należy również sposób prasowania.

Pranie, czyli pierwszy etap – jak wyczyścić ubranie?

Częste pranie może szkodzić niektórym materiałom. Wiele osób wkłada jeansy do zamrażalnika, a płaszcze odświeża jedynie parownicą, która rozprawi się z nieprzyjemnym zapachem. To dobre triki, gdy nie ma widocznych zabrudzeń, do tego w ten sposób zmniejszysz zużycie wody. Niekiedy przetarcie wilgotną ściereczką rozwiązuje problem. Widać mimo to plamy? Zacznij od czytania metki i od sortowania na kolorowe ubrania i jasne, a więc kieruj się barwą oraz typem materiału. Opróżnij kieszenie, zapnij guziki oraz suwaki, przełóż na lewą stronę. Dopasuj odpowiedni program, czyli temperaturę i wirowanie, jak i ilość środka piorącego. Bywa, że najpierw trzeba zaprać i namoczyć, a dopiero wtedy uprać klasycznie. Umieść w chłodnej wodzie, albo w letniej w zależności od rodzaju materiału. Pranie ręczne jest dobrym pomysłem przy delikatnych jedwabiach, koronkach, poza tym gdy posiadamy wełniane swetry. Co ciekawe, wiele pralek ma taki program bez wysokiej temperatury. Pamiętaj, że do prania bielizny również wykorzystuje się to rozwiązanie.

Suszenie – o czym należy pamiętać?

Suszenie ubrań to ważna faza, bo mocno wpływa na wygląd włókien. Do suszarki nigdy nie wkładaj kostiumów kąpielowych, biustonoszy, rajstop, kożuchów, do tego innych elementów, które mają specjalne oznaczenie na metce. Zazwyczaj wystarczy rozwiesić odzież na sznurku. Grube swetry układamy w pozycji leżącej na płasko na ręczniku, a koszule wiesza się wzdłuż szwu, natomiast spodnie przypinaj w pasie. Czas suszenia będzie krótszy, gdy zapewnisz dobrą wentylację w pomieszczeniu. Ustaw przy otwartych oknach bądź na balkonie. Na podwórku wybieraj półcień, który zapobiegnie utracie kolorów. W suszarce bębnowej jest szybciej, ale nie jest to korzystnie rozwiązanie dla wszystkich ubrań. Wysoka temperatura nie służy każdemu modelowi, tak samo jak chemiczne czyszczenie.

Prasowanie ubrań – co trzeba wiedzieć?

Właściwe suszenie powoduje, że pasowanie jest dużo łatwiejsze, ponieważ jest mniej zagnieceń. Najlepszym rozwiązaniem będzie używanie żelazka kiedy tkanina jest jeszcze wilgotna, bo suche ubrania trudniej wygładzić. Najważniejsza jest jednak temperatura, do delikatnych i naturalnych materiałów zaleca się niższą. Warto dodać na wierzch ściereczkę, dzięki temu zapobiegniemy nieestetycznym przebarwieniom. Nie zapomnij ciemne ubrania przewrócić na lewą stronę. Prasowanie z parownicą jest banalnie proste i sprawdza się do różnych materiałów. Coraz więcej żelazek pozwala korzystać z funkcji parowania, więc nie musisz posiadać dodatkowego sprzętu.

Jak dbać o ubrania na co dzień?

Dbać o ubrania musimy każdego dnia. Samo przechowywanie jest kluczowe. Segreguj porami roku, w ten sposób zachowasz ład i porządek. Mokre ubrania nie powinny znaleźć się wewnątrz garderoby, bo mogą pokryć się pleśnią, a pod wpływem własnego ciężaru się odkształcą. Bez procesu suszenia nie nadają się do magazynowania. W szafie umieść woreczki zapachowe, a także środki przeciw molom. Eleganckie ubrania i te na specjalne okazje ukryj w foliowych pokrowcach. Natomiast sezonowe produkty znajdą się w workach próżniowych, tudzież w pudełkach. Ten trik powoduje, że nie osiada na nich kurz i unikamy zabrudzeń oraz niebezpiecznej wilgoci. Ubrania szybciej się niszczą, gdy są ściśnięte, dlatego zachowaj luz w szufladach. Na jednym wieszaku nie umieszczaj kilku sztuk, bo ubranie będzie pogniecione. Niestety, ale nawet dobrej jakości strój przez niewłaściwe pranie i przechowywanie traci na wyglądzie. Jak dbać o ubrania? Rozwieś na wyprofilowanym wieszaku bądź złóż w kostkę lub w rulonik, zwłaszcza te delikatne tkaniny. Pamiętaj, że rodzaj materiału wpływa na sposób .przechowywania. Ciemne kolory nie lubią promieni słońca, wobec tego obowiązkowo muszą być w specjalnych pokrowcach. Natomiast do innych ubrań możesz wykorzystać wolnostojący stojak. Zazwyczaj prasowanie jest potem zbędne. Prostych zasad jest kilka, a ułatwiają życie!

jak dbać o marynarki

Zobacz koniecznie na naszym blogu artykuł: Jak dbać o kurtkę ze skóry? Sprawdź, co zrobić, aby ramoneska została z Tobą na dłużej